top of page
Etsi

Muraalit ja katutaide - Cartagena ja Curacao

Writer's picture: ValiVali
Cartagena de Indias - Getsemani

Getsemani on Cartagenan meille mieluisin alue. Se on täynnä historiaa ja vaikka se onkin turistien suosikkikohde, se on kuitenkin yhä suurimmaksi osaksi paikallisten asuttama alue. Katutasolla olevat asuntojen ovet ovat yleensä aina auki, jotta ilma edes hieman kiertäisi ja siitä on helppo asukkaiden siirtyä viettämään iltaa kadun puolelle. Alun perin alue oli orjien ja työväenluokan kaupunginosa. Vieressä oleva tyylikkäämpi vanhakaupunki oli siirtomaaisäntien aluetta.


Getsemanin keskeisin aukio Plaza Trinidad täyttyy illalla ruokakojuista, erilaisista esiintyvistä taiteilijoista ja paikallisista jotka tulevat viettämään iltaa. Ehdottomasti parhaita elämyksiä - vaikka kiertävät räppärit alkoivat vähän käymään hermoon, kun halusivat väkisin lurittaa riimejä pientä maksua vastaan.

Hauska ristiriita syntyy siitä, kun kirkossa on kirkonmenot käynnissä ja samaan aikaan kirkon avoimien ovien edessä esiintyy wannabe hieman parrakas Mariah Carey. Kaikki viettävät iltaa sulassa sovussa, hyvillä mielin.

Getsemanin katutaide on yhteisön ääni. Muraalit ja graffitit kertovat kaupunginosan tarinaa, kunnioittavat historiaa ja ottavat kantaa ajankohtaisiin teemoihin.



Curacao

Curacaon Unescon maailmanperintökohde Willemstad ja sen keskusta on niin värikäs ja kaunis, vaikka tunnetuin nähtävyys on varmasti rantakuva värikkäistä taloista. Aika pitkälle koko Curacao on kuitenkin hyvin värikäs. Willemstadin turistiydin Pundan puolella on kuitenkin ihan omaa luokkaansa. Otrabandasta - toisella puolella jokea - sen kuuluisan sillan toisella rannalla puolella oleva kaupunginosa, ei lainkaan niin turistinen. Sieltä löytyy sitten enemmän historiaan painottuvia tai kantaaottavia teoksia.



2 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki
Seinähullut

Seinähullut

2 comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
Rauno Kalevi
Rauno Kalevi
04 de fev.
Avaliado com 5 de 5 estrelas.

Kissaihmiselle etenkin yksi kuva kolahti. Olen kyllä harkinnut kissan ottamista, mutta se ihana karvakasa taas vaikeuttaisi veneilyä. Tai tulisi ainakin kalliiksi hoitopaikan myötä.

Eikä se olisi reilua laittaa perheenjäsen päiviksi johonkin häkkiin. Teidän veneessä kissa mahtuisi olemaankin. Pelastusliivit vain päälle. Kissa kyllä osaa uida, mutta liiveissä on kahva, mistä kissan saa ongittua kannelle. Ao. kuvassa väsynyt metsäkissa on viimein saanut hiiren kiinni...



Curtir

Kati Laasonen
Kati Laasonen
04 de fev.
Avaliado com 5 de 5 estrelas.

Huikeita kuvia 😍

Curtir

©2019 by S/Y Victoria Jaakkosdottir

bottom of page